Rezervasyon: 0541575 4381 | Kaplıca: 0541 575 4322 | Cafe Bistro: 05317171636

Göbel Kaplıcaları Tarihçesi

Dünden Bugüne Göbel

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’in büyük önem verdiği yatırım alanlarından birisi olan Göbel Termal Tesisleri düzenlenen fuarlar, TV programları, sosyal medya ve haber sitelerinin yayınlarıyla tanınırlığını iyiden iyiye arttırıyor. Yıllık bazda %90 doluluk oranıyla çalışan Göbel’in Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlayan serüveni…

 

Bölgede ilk ciddi yatırım özel teşebbüsten geliyor. Osman’ın Odaları olarak bilinen ahşap, tek odalı ve verandası bulunan 10 adet konaklama alanı bugün korumaya alınan ve kullanıma kapalı tek havuzun  yanında bulunuyordu. Küvetten biraz büyük özel banyolarında yer aldığı tesislere vatandaşlar dönemin en yaygın ulaşım aracı olan at arabalarıyla gidiyordu.1950’lili yıllarda at arabalarına jipler eşlik etmeye başlamıştı.

Yaz aylarında ise Kurt Dede mevkii olarak bilinen bölgede tarla sahiplerinden izin alınarak kurulan çadırlarda en az iki hafta tatil yapılır, suyun mineral yapısında şifa aranırdı.

Özellikle açık yaraların kapanmasında, romatizmal hastalıklar ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen Göbel’in o dönemki çocukları bugünün yaşlıları, minik ve siyah böceklerden bahsediyor. Sülüğe benzeyen bu böceklerin havuzda olduğunu, anne ve babalarının özellikle vücutlarına yapışmasına izin verdiklerini bununda sağlık yönünden faydalı olduğuna inanılıyor.

O dönemin en değerli yatırımlarından birisi Türkiye Kömür İşletmeleri’nden (TKİ) geliyor. Mükellef türküsünün yakıldığı, işçi bulmakta zorlanıldığı, mahkumların bir günlük çalışma karşılığında iki gün hesabı yapıldığı yıllar. Türkiye’nin en büyük linyit kömür ü işletmesi, Tavşanlı’nın ekonomik açıdan can damarı GLİ, işçileri ve memurları için sosyal tesisler inşa ediyor. 60’lı yıllarda Tavşanlı Belediyesi’nin de yatırımları hızlanıyor. Bugün aslan ağzı olarak bilinen küçük havuzun inşaatı ve çeşitli tadilatlarla kullanılan 24 dairelik sobalı lojmanlar dönemin en çok konuşulan yatırımları oluyor. o yıllarda Belediye Ulu Cami önünden günlük otobüs seferlerine başlıyor.

Tavşanlılı sinema yönetmeni Yavuz Özkan’ın 1975 yılında çektiği baş rollerinde Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Hale Soygazi ile Halil Ergün gibi dev isimlerin rol aldığı Maden filminin su basma sahnesi burada çekiliyor ve Göbel ilk ünlü misafirlerini bu dönemde ağırlıyor.

Büyük Gediz depreminde su sıcaklığının düştüğü, ancak mineral yapısının daha da zenginleştiği  söylenen Göbel Termal Tesisleri’nde 80’li yıllardan bu tarafa çeşitli tadilat ve küçük yatırımlar yapılsa da büyük ve vizyoner değişimler 2009 yılından sonra başlıyor.

GLİ Lojmanlarının belediyeye devredilmesiyle başlayan serüvende Belediye Başkanı Mustafa Güler, aslan ağzını koruyarak tadilat, yarı olimpik yüzme havuzu Türk hamamı ve saunadan oluşan bir tesis, havuzlu lüks villalar, yeni cami ve 2+1 konaklama alanları inşa ederek Göbel’e hak ettiği değeri veriyor. Bugün Tavşanlı Belediyesi kamp merkezi, butik otel ve agua parklar için yatırım planları hazırlıyor.

Kısacası Göbel bize geçmişten miras ve Tavşanlı Belediyesi olarak bu mirasa iyi bakmak için gece gündüz demeden var gücümüzle çalışıyoruz…